GUMMY SMİLE (DİŞ ETİ ESTETİĞİ)

Gummy Smile (Diş Eti Estetiği) Nedir?

Gummy smile, gülümseme ve konuşma sırasında kişinin diş etinin ideal durumdan daha fazla görünmesidir. Kişiden kişiye fark etse de standart bir gülümsemede diş etinin üst dudak sınırından en fazla 2 mm görünmesi öngörülür. Daha göze çarpan ve kişiyi rahatsız eden diş eti görünümünde diş eti estetiği uygulanması gerekebilir. Yapılan araştırmalarda özellikle 20 ile 30 yaşlarında her 100 kişiden 10’unda diş eti görünümünden rahatsızlık duydukları bilinmektedir.
Gummy Smile Belirtileri Nelerdir?

Gummy smile belirtileri oldukça azdır. Gülümseme veya konuşma esnasında dudak ve dişleriniz arasında diş etiniz küçük bir boşluk olarak görülmesi gerekir. Diş eti ve dişler arasındaki boşluk, ne kadar fazla gülümsediğinize bağlı olarak değişebilir.

Büyük bir gülüşe sahipseniz diş etleriniz daha belirgin görülebilir.  Bu görünüm kendinizi daha az çekici hissetmenize ve gülerken sık sık elinizle ağzınızı kapatmanıza neden olabilir.
Gummy Smile Nedenleri Nelerdir?

Dişler, dudak, çene yapısı ve diş etleri ideal bir gülümsenin temel bileşenleridir. Gummy smile bu bileşenlerin en az birinde oluşabilecek pek çok farklı yapı ve şekil bozuklukları nedeniyle ortaya çıkabilir.
Genetik özellikler

Gummy smile’ın en yaygın nedenleri arasında kalıtsal özellikler gösterilebilir: Birçok özellik gibi gülümseme de ebeveynlerden miras olarak alınabilir.

    Diş ve diş eti yapısı: Çeşitli dış etkenler haricinde yapısal olarak kişilerde diş yüksekliği kısa veya diş eti uzun olabilir. Diş etlerindeki uzunluk, gereğinden fazla diş minesini kapatarak dişlerin daha kısa görünmesine neden olabilir.
    Dudak yapısı: İçe doğru kıvrılan bir dudak, çok kısa bir üst dudak ve yüz dinlenirken normal görünse bile gülümseme sırasında çok fazla yükselen hiperaktif bir üst dudak diş etinin fazla görünmesine neden olabilir.
    Çene yapısı: Dikey maksiler fazlalık olarak adlandırılan üst çenenin aşırı büyümesi ve üst çenenin dış tarafında oluşan kemik büyümeleri diş etlerinin belirgin olarak görünmesine yol açabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar hiperplazisi olarak adlandırılan diş etlerinin aşırı büyümesine neden olabilir. Özellikle bağışıklık sistemini baskılayan, yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlar diş eti büyümesine yol açabilir. Diş etlerinin aşırı büyümesi gummy smile e neden olabileceği gibi tedavi edilmezse pek çok periodontal hastalıkta ortaya çıkabilir.
Sigara

Sigara, ağız ve diş sağlığını doğrudan etkilemektedir. Sigara kullanımı zamanla diş etlerinin uzamasına neden olur.
Yanlış Diş Fırçalama

Yanlış diş fırçalama sırasında diş ve diş etleri zarar görmektedir. Fırçalamadan kaynaklanan diş eti uzaması zamanla diş minesinin daha az görülmesine neden olur. Ayrıca yanlış fırçalama diş minesini aşındırarak diş boyunda kısalmaya yol açabilir.
Reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıkları

Mide asidinden kaynaklanan bu rahatsızlıklar diş etlerinde enfeksiyona neden olabilir.

 

Hızlı iletişim
  • 0212 882 69 82
  • 0534 795 46 51
  • asdent@asdentklinik.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim