Gizli Diş Çürüğü Nedir?

Gizli Diş Çürüğü Nedir?
Diş çürüğünü düşündüğünüzde, muhtemelen yoğun diş ağrıları olduğunu bilirsiniz. Bazı röntgenlerde aslında ağrısız ve hatta fark edilemeyecek kadar küçük, gizli çürükler olduğunu bilseniz şaşırır mıydınız? Bu, bazı çürüklerin kolayca gözden kaçabileceği anlamına gelir! Gizli çürükler tehlikeli olabilir, bu yüzden onları nasıl tespit edeceğinizi ve daha da önemlisi, genel olarak onları nasıl önleyeceğinizi bilmek önemlidir.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDİR?
Küçükken anne babamızın çok fazla şeker yememize izin vermemesinin en önemli nedeni diş çürüğü! Çürük, dişin hasar görmesinden kaynaklanan şeydir. Dişin hem dış kaplamasını (mine) hem de iç tabakasını (dentini) etkileyebilir. Çürüklergenellikle ağrılıdır ve bir diş hekimi tarafından kolayca tespit edilebilir.

Ancak, tespit edilmesi daha zor olan bazı “gizli çürükler” vardır. Bu gizli çürükler, dişlerin çukurları ve çatlakları arasında çok derin bir şekilde gizlendikleri için genellikle bir muayenede gözden kaçarlar.

Bu çürükler, ağzınızda ulaşılması zor yerlerde bir plak birikmesi oluştuğunda oluşur. Gizli diş çürükleri tedavi edilmezse veya daha kötüsü fark edilmezse, mine ve dentin harap olduğu için daha ağrılı hale gelebilir. Bu noktada hala tedavi edilmezlerse, dişinizin köküne kadar çürümeye başlayabilir, bu da kökün açığa çıkmasına ve aşırı derecede ağrılı olmasına neden olabilir.

Gizli Çürüğün Belirti ve Semptomları
İyi haber şu ki, bu gizli çürükleri önlemek için yapabileceğiniz çok şey var. Yapılacak ilk ve en önemli şey, iyi ağız sağlığını korumaktır. Bu, günlük olarak fırçalama, diş ipi kullanma ve durulama anlamına gelir.

Her altı ayda bir rutin diş muayenesi yaptırmak da dahil edilmelidir. Diş çürüklerinden kaçınmak için yapabileceğiniz bir diğer şey de şekerli yiyeceklerden, yapışkan yiyeceklerden ve dişlerinize zarar verebilecek diğer zararlı maddelerden kaçınmaktır. Çürük olabileceğini düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç işaret vardır:

Soğuk veya sıcak sıcaklıklara duyarlılık
Diş ağrısı
Tatlı, sıcak veya soğuk bir şey yerken veya içerken hafif ila keskin ağrı
Dişlerinizde görünür delikler veya çukurlar
Dişin herhangi bir yüzeyinde kahverengi, siyah veya beyaz lekelenme
Isırdığınızda ağrı
Gizli Çürükleri veya Boşlukları Nasıl Bulur ve Tedavi Ederiz?
Gizli çürükler normal X-Ray teknolojisi ile tespit edilemeyebileceğinden, küçük lezyonları en erken aşamada tespit etmeye yardımcı olmak ve dişinizin özünü korumanıza ve muhafaza etmenize yardımcı olmak için ileri bir teknolojiyi benimsedik.

Ağız içi kameralar! Kamera bir diş aynası boyutundadır ve görüntüler bizim gördüğümüzü görmenizi sağlayan düz bir ekranda görüntülenir. Çürüklerin önlenmesinde ve tedavisinde kullandığımız bir diğer teknoloji de mini bir kumlama makinesi gibi çalışan ve diş çürümelerini gideren hava ile aşındırma teknolojimizdir.

Çürüğünüzün olmasının eğlenceli bir deneyim olmadığını biliyoruz ve gizli diş çürüklerinin önlenmesi ve tedavisi söz konusu olduğunda en iyi bakımı aldığınızdan emin olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz. Düzenli diş temizliği yaptırarak çürüklerin oluşmasını önleyebilirsiniz. Başka sorularınız varsa veya randevu ayarlamak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin!